
miercuri, 3 iunie 2009
miercuri, 27 mai 2009
Early Morn'
Daca in urma cu 3 luni postam cateva poze de la filmarile acestui videoclip, iata ca la sfarsitul lui mai acest proiect se finalizeaza. Multumita lui Dodo si Thomy piesa cu numarul 6 de pe albumul meu "Efecte Speciale", capata si videoclip. Am sa-l postez putin mai jos.
Joi - 4 iunie, Autograf, voi sustine un concert de lansare a clipului, impreuna cu Tudor Runcanu - chitara&voce, Mihai Calian - keyboards, Mihai Pop - chitara bas.
Ne vedeeeem jooooooi!
Joi - 4 iunie, Autograf, voi sustine un concert de lansare a clipului, impreuna cu Tudor Runcanu - chitara&voce, Mihai Calian - keyboards, Mihai Pop - chitara bas.
Ne vedeeeem jooooooi!
joi, 16 aprilie 2009
Rusine si in muzica
Si iata ca in Romania totul e posibil, de la farse pe telefon pana la sute de mii de euro. Ma intreb oare ce mai pot inventa oamenii. Rusine sa ne fie!!!
Iata si articolul (sursa 9am):
Cacealmaua concertului AC/DC la Bucuresti, face inconjorul lumii
Pacaleala privind concertul AC/DC la Bucuresti face deja inconjurul lumii, atat in presa, cat si pe site-urile cu profil muzical, care spun ca "promotorii evenimentului au mintit anuntand celebra trupa australiana drept cap de afis la Bucharest Rock Arena"
"Anuntat cu mare tam tam pentru sfarsitul lunii mai, in afara Bucurestiului, un concert al grupului rock AC/DC a fost, de fapt, o pacaleala ce urma sa aduca un profit mare unei firme fantoma, PlayCool, dupa cum au raportat, miercuri, agentiile de presa romanesti", scrie presa internationala.Marti seara a fost publicat un comunicat pe site-ul oficial al trupei, care dezmintea participarea la Bucharest Rock Arena, obligand astfel firma responsabila de vanzarea biletelor, TicketPoint, sa anunte ca acest concert nu va mai avea loc, informeaza NewsIn. Potrivit reprezentantilor uneia dintre firmele organizatoare ale concertului, One Event, cele 8.000 de persoane care au cumparat bilete cu preturi cuprinse intre 25 si 200 euro urmeaza sa primeasca contravaloarea acestora inapoi. Dupa ce trupa a infirmat ca va canta la Bucuresti, reprezentantii One Event au incercat sa ii contacteze pe cei de la PlayCool, dar acestia au refuzat sa raspunda la telefon. AFP mentioneaza ca, potrivit presei din Romania, PlayCool este o societate inregistrata, in martie, in Bucuresti, de o companie israeliana.
Potrivit Adevarul, PlayCool, firma care s-a laudat cu aducerea trupei AC/DC, este o simpla societate comerciala cu un capital social de 200 de lei. Firma apare inscrisa la Registrul Comertului la 16 martie 2009.
Detinator si administrator al firmei este Douchan Eran, un cetatean israelian care implineste 29 de ani chiar pe 31 mai, ziua in care urma sa aiba loc concertul AC/DC. Sediul PlayCool este intr-un apartament, la etajul 3 al unui bloc din cartierul Titan.
Disponibil in 21 de limbi, site-ul acdcrocks.com scrie ca biletele pentru concert fusesera puse in vanzare atat pe internet, cat si in magazine. De remarcat ca acelasi site, care tine evidenta stricta a evenimentelor legate de AC/DC, nu facuse anterior nicio relatare, nici macar cu titlul de zvon, despre prezenta trupei australiene in capitala Romaniei.
Stirile site-ului bravewords.com includ aceeasi informatie, cu mentiunea ca fanii trupei sunt sfatuiti, pentru a evita surprizele neplacute, sa consulte pe viitor numai site-ul oficial AC/DC.
Reprezentantii TicketPoint si One Event au anuntat, miercuri, ca Bucharest Rock Arena, programat pe 30 si 31 mai la kilometrul 15 al Autostrazii Soarelui, nu va mai avea loc, iar cei 250.000 de euro obtinuti din vanzarea biletelor vor fi returnati cumparatorilor.
Si-acum, haideti sa ne imaginam concertul cu AC/DC.
luni, 23 martie 2009
Colin Hay
Acelasi Cipi, dupa ce a citit postul, mi-a cerut Overkill. Iata mai jos si piesa. Cine se simte rezident si asculta muzica buna, sa dea play :)
duminică, 1 martie 2009
Sunete etiopiene. Bune pentru inimã.
De curand am vazut filmul Broken Flowers in regia lui Jim Jarmusch. Da stiu, cam tarziu avand in vedere ca e un film foarte bun si a fost lansat in 2005. Oricum, ceea ce vreau sa spun este ca dupa vizionarea filmului mi-a trebuit ceva timp sa-mi scot din minte ritmurile muzicii etiopiene care sunt auzite in film mai ales in momentele de cautare ale personajului principal. Toata muzica etiopiana din film este semnata de: Mulatu Astatke. Postez trei piese din cele sapte care apar in film. Sper sa va placa.
"Yegelle Tezeta"
Written by Mulatu Astatke
Performed by Mulatu Astatke
"Ethanopium"
Written by Mulatu Astatke
Performed by Dengue Fever
"Yekermo Sew"
Written by Mulatu Astatke
Performed by Mulatu Astatke
"Yegelle Tezeta"
Written by Mulatu Astatke
Performed by Mulatu Astatke
"Ethanopium"
Written by Mulatu Astatke
Performed by Dengue Fever
"Yekermo Sew"
Written by Mulatu Astatke
Performed by Mulatu Astatke
miercuri, 18 februarie 2009
Sighisoara Blues Festival 2009
Iata ca Sighisoara Blues Festival ajunge si la a V-a editie. Anul acesta s-a conturat un program de exceptie. Sighisoara jubileaza inca o data in sfera culturala a tarii, pe cat de mica pe atat de cocheta si plina de muzica buna. Si cu toate astea, sighisorenii nu sunt destul de recunoscatori, in sensul ca anii trecuti, procentual vorbind, sala nu avut mai mult de 15-20% sighisoreni "pur-sange", eu totusi sper ca anul acesta sa mai pot adauga niste betigase in plus la %.
Un mic amanunt ar fi ca placerea nu vine doar din show-urile gustoase... ci si din faptul ca in intre concerte este pauza, unde toata lumea iese in foaierul salii, acolo poti sa-ti intalnesti artisii, sa le vorbesti, sa afli picanterii, un festivalo-reuniune a tuturor iubitorilor de muzica adevarata. Asa ca... play the blues...
Cateva informatii:
- pretul biletului este de 40 RON/seara
- prezinta Berti Barbera
- in fiecare seara spectacolele incep la orele 19:30
- doua concerte pe seara, a 80 min concertul
- jam session-urile vor avea loc in crama hotelului Sighisoara.
Pentru mai multe detalii, click aici.
Un mic amanunt ar fi ca placerea nu vine doar din show-urile gustoase... ci si din faptul ca in intre concerte este pauza, unde toata lumea iese in foaierul salii, acolo poti sa-ti intalnesti artisii, sa le vorbesti, sa afli picanterii, un festivalo-reuniune a tuturor iubitorilor de muzica adevarata. Asa ca... play the blues...
Cateva informatii:
- pretul biletului este de 40 RON/seara
- prezinta Berti Barbera
- in fiecare seara spectacolele incep la orele 19:30
- doua concerte pe seara, a 80 min concertul
- jam session-urile vor avea loc in crama hotelului Sighisoara.
Pentru mai multe detalii, click aici.
PROGRAMUL
Joi 19 Februarie 2009
Sonny & his Wild Cows (Hungary)
Lil Dave Thompson & Band (USA)
Vineri 20 Februarie 2009
Rag, Mama Rag (UK)
John Primer & Band (USA)
Sambata 21 Februarie 2009
Ana Popovic & Band (Serbia)
Lucky Peterson & Band (USA)
miercuri, 11 februarie 2009
Videoclip
Sambata. Dodo. Tommy. Camera de filmat. Personaje. Pivnita. Pat. Alte decoruri. Videoclip.
Sambata care a fost am inceput treaba la unul din cele 2 videoclipuri. Filmarile au durat doua zile. Dodo Runcanu este initiatorul acestui proiect, impreuna cu Tommy Ledniczky. Atmosfera a fost destinsa dar obscura. Mai multe amanunte despre filmari gasiti in articolul lui Adi Dohotaru, aparut in Ziua de Cluj [click aici].
Voi atasa cateva fotografii cu personajele videoclipului.
Decorul si patul
Dodo si Tommy - reglaje

Makeup session - Teodora, Dan
Asistenta si pacientul - Nico si Dan
Pictorul - Emanuel Hardaut

Trompetistul - Vali
Fata, ursuletul si Harry Potter
Gemenele si ursuletii gemeni

Vrajitoarea - mamica gemenelor
Orgia - Adi Dohotaru si amicele lui

Gangsterul si catelul - Stinky si Jedi (cutu)

Cuplul fericit - Misu Calian si Ioana [din pacate nu am poza]
Vine dimineata, trezirea - eu

Acesta a fost un sneak peek din videoclip. Piesa o puteti asculta aici.
Sambata care a fost am inceput treaba la unul din cele 2 videoclipuri. Filmarile au durat doua zile. Dodo Runcanu este initiatorul acestui proiect, impreuna cu Tommy Ledniczky. Atmosfera a fost destinsa dar obscura. Mai multe amanunte despre filmari gasiti in articolul lui Adi Dohotaru, aparut in Ziua de Cluj [click aici].
Voi atasa cateva fotografii cu personajele videoclipului.
Decorul si patul
Makeup session - Teodora, Dan
Trompetistul - Vali
Vrajitoarea - mamica gemenelor
Gangsterul si catelul - Stinky si Jedi (cutu)
Cuplul fericit - Misu Calian si Ioana [din pacate nu am poza]
Vine dimineata, trezirea - eu
Acesta a fost un sneak peek din videoclip. Piesa o puteti asculta aici.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
